Otwarcie nowego przystanku Białystok Zielone Wzgórza – pierwszy peron dostępny od 3 września

Polskie Koleje Państwowe Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) z przyjemnością informują, że od dnia 3 września, wraz z wprowadzeniem jesiennej modyfikacji rozkładu jazdy, pasażerowie będą mieli możliwość skorzystania z nowo otwartego przystanku kolejowego o nazwie Białystok Zielone Wzgórza. Przystanek położony jest pomiędzy osiedlami Zielone Wzgórza i Nowe Miasto, na miejscu dawnego tunelu pod torami. Jego lokalizacja ma za zadanie ułatwić mieszkańcom dostęp do komunikacji kolejowej w tej części miasta. Przystanek Białystok Zielone Wzgórza stanowi ważny punkt łączący trzy linie kolejowe prowadzące do Warszawy, Ełku oraz Bielska Podlaskiego.

Na nowym przystanku gotowy jest już pierwszy, dwukrawędziowy peron o imponującej długości 400 metrów, co stworzy możliwość obsługi zatrzymujących się tu pociągów regionalnych oraz dalekobieżnych. Infrastruktura przystanku obejmuje również wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz odpowiednie oznakowanie. Drugi peron, o takiej samej wysokości jak pierwszy (76 cm nad główką szyny), jest jeszcze w budowie. Zakończenie prac budowlanych planowane jest do końca bieżącego roku.

W ramach inwestycji związanej z budową przystanku powstał również nowy tunel o długości 80 metrów mający na celu umożliwienie przechodzenia na perony oraz na drugą stronę miasta. Tunel wyposażony jest w antypoślizgową nawierzchnię i oświetlenie LED. Dojście na peron umożliwiają zadaszone schody i pochylnia. Dodatkowo, inwestycja obejmowała budowę około 115-metrowej drogi umożliwiającej dojście do pętli autobusowej przy ulicy Zielonogórskiej i stworzenie możliwości przesiadki na miejski transport publiczny – podsumowuje PKP PLK.