Ostatnie rozważania na temat budowy drogi ekspresowej Białystok-Suwałki z punktu widzenia prezydenta Suwałk

Podczas najnowszej sesji Rady Miasta, prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, wyraził swoje niepokoje dotyczące planowanej budowy drogi ekspresowej łączącej Białystok i Suwałki. Te obawy zostały wywołane przez informacje przekazane przez posła Jacka Niedźwiedzkiego.

Planowanie tej inwestycji rozpoczęło się we wrześniu 2023 roku, kiedy Rada Ministrów zdecydowała o wprowadzeniu zmian do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Do listy projektów została dodana budowa drogi ekspresowej S8 na odcinku od Knyszyna (Białystok) do Raczek (Suwałki). Było to sygnałem, że w województwie podlaskim mają powstać kolejne drogi ekspresowe – S16 prowadząca z Knyszyna do Ełku oraz wspomniana wcześniej S8 na odcinku Knyszyn (Białystok) – Raczki (Suwałki), której długość wynosi około 90 km. Początkowe entuzjazm związany z tą wiadomością jednak osłabł, z powodu pojawiających się obaw.

Te obawy poruszył podczas sesji Rady Miasta Suwałki, która odbyła się w środę (31.01), poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki. Podkreślił, że rozmawia regularnie z posłem Krzysztofem Truskolaskim, członkiem komisji infrastruktury, który zapewniał go o tym, że budowa obu dróg będzie realizowana równolegle. Niemniej jednak, pojawiły się niepokojące doniesienia o tym, że Rada Ministrów mogła naruszyć przepisy dodając trasę S8 do rządowego programu budowy dróg w tak niekonwencjonalny sposób. Zgodnie z powszechnie dostępnymi informacjami, konieczne było wykonanie strategicznej analizy wpływu na środowisko przed dodaniem tej trasy do programu – a tego kroku prawdopodobnie nie wykonano.

Niedźwiedzki zapowiedział, że zamierza zbadać tę sprawę. Planuje spotkać się z posłem Truskolaskim, aby omówić ten problem i wyjaśnić wszelkie niejasności. Mocno liczy na to, że te informacje nie oznaczają zwlekania z realizacją projektu drogi ekspresowej Białystok-Suwałki. Zapewnił też, że pragnie tej inwestycji tak samo jak wszyscy inni, bez względu na różnice polityczne. Na początku lutego ma zamiar zorganizować spotkanie Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, na które zaprosi wszyscy samorządowcy zainteresowani realizacją tego projektu. Głównym celem spotkania będzie wyjaśnienie przez ministra sytuacji dotyczącej drogi Białystok – Suwałki.