Nadchodzi przetarg na projekt i budowę fragmentu drogi ekspresowej S16 w województwie podlaskim

W ciągu najbliższych tygodni planowane jest ogłoszenie konkursu ofert na zaprojektowanie oraz realizację nowego odcinka drogi ekspresowej w regionie Podlasia. Konkretniej, mowa o segmencie trasy S16 prowadzącej od Knyszyna do Krynicy. Organizacja przetargu jest możliwa dzięki zabezpieczeniu środków na ten cel przez Ministerstwo Infrastruktury.

Przewidziany do wybudowania fragment ma długość nieco poniżej 9 kilometrów. Pierwszy koniec odcinka znajdować się będzie niedaleko Knyszyna, natomiast drugi kończyć się będzie na skrzyżowaniu z obecnie budowanym segmentem S19, łączącym Krynice z zachodnią częścią Białegostoku.

W ramach inwestycji powstanie droga posiadająca po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a także wiadukty i przejścia dla dzikiej fauny. Decyzja środowiskowa dla tego odcinka już została uzyskana. Według szacunków wykonawcy, pracę nad budową rozpoczną się w 2026 roku i będą kontynuowane do 2028 roku.

Inwestycja ta stanowi część Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych planowanego do realizacji do 2030 roku, ale z możliwością przedłużenia do roku 2033.