Maria Żodzik, zawodniczka skoku wzwyż z Podlasia Białystok, otrzymuje polskie obywatelstwo

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował o przyznaniu polskiego obywatelstwa Marii Żodzik, zawodniczka skoków wzwyż z Podlasia Białystok. Skądinąd pochodząca z Białorusi Maria, dzięki decyzji podjętej przez prezydenta Andrzeja Dudę, teraz jako 27-letnia obywatelka Polski może starać się o możliwość reprezentowania naszego kraju na międzynarodowej arenie sportowej. To otwiera jej drogę do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Po przyznaniu nowego obywatelstwa, Maria miała okazję spotkać się z prezydentem Białegostoku, Tadeuszem Truskolaskim.

Żodzik, która ma korzenie polskie, od dwóch lat intensywnie trenuje w Białymstoku. Jej trenerem jest Robert Nazarkiewicz. W bieżącym sezonie, podczas Halowych Mistrzostw Polski które odbyły się w Toruniu, osiągnęła wynik 197 cm. Jest to szósty najlepszy wynik na świecie w tym roku i zapewnił jej kwalifikację olimpijską.

Trener Robert Nazarkiewicz wyraził nadzieję, że jeżeli wszystkie formalności zostaną dopełnione odpowiednio szybko, Żodzik będzie miała szansę wystąpić na igrzyskach w Paryżu. Wyjaśnił, że decyzja o przyznaniu obywatelstwa otwiera Marii drogę do zrealizowania wszystkich formalności związanych z udziałem w igrzyskach olimpijskich. Teraz najważniejsza jest kwestia szybkiego załatwienia takich dokumentów jak dowód osobisty oraz paszport, które będą niezbędne zarówno do udziału w zawodach zagranicznych, jak i na igrzyska olimpijskie – dodał trener.