Latem szczególnie potrzebna jest krew – możesz uratować życie nawet trzech osób

Letnia pora wiąże się z drastycznym spadkiem liczby darczyńców krwi, podczas gdy rośnie zapotrzebowanie na ten cenny surowiec biologiczny. Warto zatem pomyśleć o tym, by podzielić się tym, co najbardziej wartościowe – swoją krwią. W końcu jedno oddanie może oznaczać ratunek dla aż trzech osób.

Okres letnich wakacji to czas, kiedy zapotrzebowanie na krew jest niezwykle duże. Z uwagi na urlopy, wielu regularnych dawców krwi nie jest w stanie przekazać tego cennego daru. Szczególnie dotyczy to osób, które planują wyjazdy do krajów tropikalnych lub południowych, ponieważ po powrocie przez pewien czas nie będą mogli być dawcami. Dlatego warto skorzystać z możliwości oddania krwi w lokalnych centrach krwiodawstwa lub mobilnych punktach pobrania, potocznie nazywanych „krwiobusami”. Taki pojazd przemierza tereny Podlasia i już najbliższą sobotę będzie dostępny dla dawców w godzinach 9-13 przy ul. Zwycięstwa 10 w Białymstoku.

Kolejnym czynnikiem powodującym wzrost zapotrzebowania na krew w okresie letnim jest większa liczba wypadków. Osoby poszkodowane w nich często natychmiastowo potrzebują dużej ilości krwi. Ale także pacjenci hospitalizowani czy czekający na zabiegi wymagają transfuzji krwiowej. Wielokrotnie jest to jedyna szansa na przetrwanie dla wielu z nich. Musimy pamiętać, że produkcja krwi na skalę przemysłową jest niemożliwa – jej jedynym źródłem jest drugi człowiek.