Kampania "Pies to nie prezent" przeciwdziała traktowaniu żywych istot jako upominków

Od kilku lat prowadzona jest kampania o charakterze edukacyjnym, zatytułowana „Pies to nie prezent”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na fakt, że żywe stworzenie nie powinno być traktowane jako obiekt, który można podarować jak prezent.

W okresie od 11 grudnia 2023 roku do 9 stycznia 2024 roku, schronisko w Białymstoku zaprzestało możliwości adopcji szczenięcych pupili. Taka decyzja została podjęta w wyniku obserwacji zaangażowania społeczności w tę akcję. Jak donosi Anna Jaroszewicz, kierownik schroniska, kampania ta przynosi pozytywne rezultaty. W porównaniu z minionymi latami, kiedy to w okresie przedświątecznym notowano wiele telefonów i odwiedzin związanych z chęcią adopcji szczeniąt jako prezentu świątecznego, ubiegły rok był znacząco inny. Schronisko nie otrzymało żadnego takiego zgłoszenia.

Eksperci ze schroniska apelują do społeczeństwa o odpowiedzialność i rozwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących adopcji lub zakupu zwierząt. Zwracają szczególną uwagę, aby nie traktować ich jako prezenty.

Chociaż proces adopcji szczeniąt został chwilowo zatrzymany, schronisko zaprasza wszystkich zainteresowanych do odwiedzin i poznania pozostałych psów, które czekają na nowy dom. W Białymstoku w schronisku obecnie przebywa ponad 110 psów.