Jak spędzić weekend w Białymstoku?

Jak spędzić weekend w Białymstoku?

Każdy z nas wyczekuje weekendu. Jest to czas, który możemy spędzić z bliskimi, odpocząć od pracy oraz naładować baterie, które wyczerpały się w ciągu 5 dni pracy. W trakcie wolnego można zdecydować się na aktywny wypoczynek, gdyż leżenie cały dzień na sofie nikomu nie wyjdzie na dobre. Jednym z miejsc, które warto wziąć pod uwagę jest Białystok. To miejscowość znajdująca się na Podlasiu, która słynie przede wszystkim z babki ziemniaczanej. To właśnie ze względu na ten przysmak oraz atrakcyjne miejsca do zwiedzania warto przyjechać do Białegostoku, chociażby na jeden bądź dwa dni.

Najważniejsze atrakcje Białegostoku

Pierwsza atrakcja, której nie może zabraknąć w trakcie wycieczki do Białegostoku to Pałac Branicki. Jest to rezydencja magnacka, która oprócz swojej dostojności jest zachowana w bardzo dobrym stanie. Warto widzieć, że przedstawiany pałac został niemalże doszczętnie zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej. Jednakże, ludzie zdecydowali się na jego wierne odbudowanie, dzięki czemu dzisiaj można cieszyć nim oko. Sale pałacowe są w stanie przenieść odwiedzających do dawnych czasów, kiedy to ludzie żyli całkiem inaczej, mieli czas usiąść i napić się herbaty oraz nie gonili bezustannie za pieniądzem.

W dalszej kolejności dobrze jest odwiedzić ogrody Pałacu Branickich. Mowa o ogrodach barokowych, które zostały podzielone na dwie części. Ta znajdująca się na górze przywodzi na myśl styl francuski, gdyż to właśnie na nim się wzorowano w trakcie tworzenia ogrodu. Z kolei, kiedy wziąć pod uwagę ogród znajdujący się na dole jest on utrzymany w stylu angielskim. Każdy z nich jest piękny i jednocześnie unikatowy. W ogrodzie można znaleźć 24 pomniki, 4 fontanny, a także sfinksy na cokołach. Jest to stosunkowo duży obiekt, który sprawia, że do Białegostoku każdego roku zjeżdżają się coraz liczniejsze tłumy.

Kolejne historyczne atrakcje

Cały czas pozostajemy przy historycznych budynkach, gdzie kolejnym wartym obejrzenia obiektem jest Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Prezentowane muzeum można znaleźć na obszarze Pałacu Branickiego, które również stanowi ciekawą atrakcję. W muzeum można nacieszyć oczy tysiącami eksponatów, które powiązane są z medycyną (sięgają one XVII wieku). To dzięki nim można wyobrazić sobie operacje, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu.  Można przyrównać dawne oraz dzisiejsze narzędzia chirurgiczne. Ku uciesze wszystkich można zobaczyć również starą aptekę oraz laboratorium w którym odbywała się produkcja leków. Gabinet dentystyczny z dawnych czasów jest w stanie wywołać ciarki na plecach, ale na pewno trzeba go zobaczyć!

Już ostatnia z atrakcji na naszej liście to sobór św. Mikołaja. Na Podlasiu można spotkać bardzo wiele osób prawosławnych, stąd w mieście znajdują się piękne cerkwie. Najstarsza z nich znana jest pod nazwą sobór św. Mikołaja. Mamy do czynienia z klasyczną bryłą, która posiada liczne zdobienia, freski oraz ikony.