Dwie wartościowe Biblie z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zostaną poddane konserwacji

Zbiory zawarte w Muzeum Podlaskim w Białymstoku są bardzo cenne. Jednymi z najcenniejszych rzeczy znajdujących się w posiadaniu Muzeum Podlaskiego z całą pewnością są Biblia Brzeska pochodząca z 1563 roku oraz Biblia Huttera z 1587 roku. Wymienione starodruki zostaną teraz poddane konserwacji.

Cenne starodruki poddane konserwacji

Z całą pewnością Biblia Brzeska oraz Biblia Huttera to bardzo cenne starodruki. Dość powiedzieć, że na całym świecie znajduje się jedynie około od 20 do 40 egzemplarzy Biblii Brzeskiej, która jak już wiemy, pochodzi z 1563 roku.

Prace, które wykonano przy obu księgach mają na celu przede wszystkim przywrócenie odpowiedniego stanu księgom oraz zabezpieczenie ich przed działaniem szkodliwych czynników. Z tego względu karty ksiąg zostały oczyszczone, z opraw również usunięto zabrudzenia, reperacje i podklejenia zostały usunięte, a wybrane karty ksiąg zostały także poddane kąpieli wodnej i wyczyszczono je na mokro. Warto dodać, że w obie Biblie występują już w bardzo małych ilościach na całym świecie, dlatego ich wyjątkowość i unikalność jest tak duża.