Biebrzański Park Narodowy – duma Podlasia

Biebrzański Park Narodowy – duma Podlasia

Biebrzański Park Narodowy to obszar na którym można znaleźć całe kompleksy torfowisk niskich. Oprócz tego nie sposób nie wspomnieć o rzece Biebrzy, która odpowiada za tworzenie całkiem nowych meandrów. W trakcie zmiany sezonu z zimowego na wiosenny rzeka opuszcza swoje brzegi oraz sprawia, że łąki przechodzą metamorfozę i stają się jednym dużym, albo kilkoma mniejszymi jeziorami. Nie jest to wcale jednoznaczne z paniką ludzi, którzy po prostu dopasowują się do nowej sytuacji i żyją dalej w zgodzie z naturą. To park mogący się pochwalić atrakcyjną oraz naturalną florą oraz fauną, która pokazuje, że brak działalności człowieka jest w stanie wpłynąć bardzo pozytywnie na naturę.

Obszar parku to przede wszystkim obszary podmokłe na których znajdują się łąki, szuwary oraz wierzbowe zarośla. To miejsce w którym można znaleźć różnorodne drzewa, które sprawiają, że lasy są bogate oraz niezwykle interesujące. Naukowcy znaleźli aż 900 gatunków roślin naczyniowych, wśród których wymienia się 18 gatunków storczyków. W dawnych czasach obszary parku miały całkiem inny klimat niż w dzisiejszych czasach. Właśnie stąd pozostałości roślin, które teoretycznie tutaj nie pasują. Za przykłady można podać wełnianeczkę alpejską czy wielosił błękitny.

Co jeszcze można robić w parku?

Prezentowany park jest największy wśród wszystkich Polskich Parków Narodowych, a w tym samym czasie nie jest on odwiedzany przez tłumy turystów. Może to nieco dziwić, gdyż jest to miejsce niezwykle atrakcyjne bez względu na aktualną porę roku. W trakcie wiosny można tam podziwiać zjawiskowe ptaki. W  lecie są to przede wszystkim dzikie kwiaty oraz bagna. Jesienią to miejsce w którym bez większych problemów można dostrzec jelenia, a zimą z kolei łosia.

Tereny znajdujące się wokół parku także robią wrażenie, gdyż zachowały dziewiczy charakter. Mowa o niewielkich drewnianych budynkach, które znajdują się od siebie w sporej odległości. To malowniczy obrazek wsi polskiej, która daje wytchnienie wszystkim osobom zmęczonym miastem, gwarem oraz tłumami. Tutaj można się wyciszyć oraz zrelaksować.