Bezprecedensowy Festiwal Sztuka w Naturze powraca z kolejną edycją

Rozkwitająca polska przyroda stanie się tłem ponownie dla jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych – Festiwalu Sztuka w Naturze. To unikalna impreza, która łączy sztukę, naukę, ekologię oraz bliskie kontakty z naturą.

Festiwal traśnie się do realizacji w piątek, 4 sierpnia. Na otwarcie zaplanowane są ceremonia inauguracyjna oraz rozmowy ze znakomitymi gośćmi. Wśród nich znajdzie się reżyserka filmów wielokrotnie nagradzanych na licznych festiwalach, Beata Hyży-Czołpińska.

Podczas otwarcia towarzyszyć jej będą wybitni naukowcy: prof. Jerzy Gutowski, znany entomolog z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Białowieży; Małgorzata Bołbot, badaczka historii z Białowieskiego Parku Narodowego; oraz prof. dr hab. biolog Bogumiła Jędrzejewska, pracująca w Instytucie Biologii Ssaków PAN położonym w Białowieży.

Inauguracyjny wieczór umożliwi publiczności obejrzenie filmu „Drobny, kruchy człowiek” autorstwa Beaty Hyży-Czołpińskiej z 2022 roku. Film jest portretem prof. Jana Jerzego Karpińskiego – pierwszego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego, którego wkład w rozwój nauki miał znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata.

Kolejny dzień festiwalu, sobota 5 sierpnia, zapoczątkuje o godzinie 10:00 wykład Katarzyny Simonienko – psychiatry i ekoterapeutki. Jej przemówienie będzie dotyczyć „Zielonych Recept” oraz ogólnego zastosowania ekoterapii jako narzędzia w ochronie zdrowia globalnej populacji.