Aktywny postęp inwestycji Rail Baltica widoczny w gminie Szepietowo

Obserwujemy dynamiczny rozwój prac związanych z projektem Rail Baltica. Wielu z nich jest już bliskich finalizacji lub zostało ukończonych. Przykładem może być tu wiadukt nad trasą kolejową zlokalizowany w gminie Szepietowo.

Poprzez powstanie nowego bezkolizyjnego skrzyżowania drogi z torami na linii Warszawa – Białystok, mieszkańcy gminy Szepietowo znacząco zyskali na bezpieczeństwie i mobilności. Konkretnie, skrzyżowanie to znajduje się przy przystanku kolejowym Szymbory. Inwestycja ta, wartą 25 milionów złotych, została przeprowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i wsparta środkami unijnymi z programu CEF „Łącząc Europę”.

Nowopowstały wiadukt nad torami linii kolejowej Warszawa – Białystok usytuowany jest w pobliżu przystanku Szymbory. Dzięki temu mieszkańcy sąsiednich miejscowości mogą teraz przechodzić i przejeżdżać przez tory bez konieczności oczekiwania na otwarcie zamkniętych rogatków przejazdu kolejowo-drogowego. Wiadukt, o długości 95 metrów i szerokości jezdni wynoszącej 7 metrów, posiada po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Na chodniku mogą korzystać piesi, a dostosowana ścieżka jest przeznaczona dla rowerzystów.

Według Tomasza Łotowskiego, reprezentanta zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., sama budowa wiaduktu jest tylko częścią większej inwestycji. W jej ramach powstało także dwupoziomowe skrzyżowanie oraz około 1 km dróg dojazdowych. Użytkownicy przystanku kolejowego mogą cieszyć się nowymi peronami, a także parkingiem na 42 miejsca, w tym 2 dedykowane dla osób niepełnosprawnych – co znacznie ułatwia koordynację podróży samochodem i pociągiem.