51-latek skazany na 15 lat więzienia za morderstwo sprzed ponad trzech dekad

Sąd Okręgowy w Białymstoku wydał w czwartek wyrok, skazując 51-letniego mężczyznę na karę 15 lat pozbawienia wolności. Wyrok dotyczył przestępstwa sprzed ponad 30 lat, tj. morderstwa. Osoba odpowiedzialna za zbrodnie została zidentyfikowana dzięki staraniom śledczych i pracowników policji, działających pod egidą tzw. Archiwum X. Wyrok wydany przez sąd nie jest jeszcze ostateczny.

Tymczasem prokuratura dążyła do nałożenia na oskarżonego surowszej kary i wnioskowała o 25 lat pozbawienia wolności. Natomiast obrona oskarżonego starała się o uniewinnienie swojego klienta od zarzutu morderstwa lub, w przypadku uznania go winnym, o jak najłagodniejszy wymiar kary.

Zbrodnia miała miejsce w maju 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. Śledztwo przeprowadzone wówczas zostało zamknięte po roku ze względu na brak możliwości ustalenia sprawcy, pomimo zgromadzenia dowodów. Ale sprawa nie została definitywnie zamknięta.

Wiosną 2022 roku, z inicjatywy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, sprawa została przekazana do tzw. Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku – specjalnej jednostki zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat, których sprawcy nie stanęli przed sądem. Tym razem, korzystając z najnowszych technik badawczych, udało się wytypować osobę podejrzaną o dokonanie morderstwa, co doprowadziło do postawienia jej przed sądem.