11. PKO Białystok Półmaraton: Nowe rekordy ustanowione przez reprezentantów Kenii

Niedzielne zawody 11. PKO Białystok Półmaraton, które odbyły się podczas przepięknej aury i przy wsparciu rzeszy kibiców, zakończyły się historycznymi zwycięstwami reprezentantów Kenii – Alberta Kipkorira Tonui i Valentine Jebet, którzy ustanowili nowe rekordy półmaratonu. Zmagania biegaczy na dystansie 21 km rozpoczęły się na Placu Marszałka Piłsudskiego i zakończyły w centralnej części Białegostoku – na Rynku Kościuszki.

Charakterystyka trasy półmaratonu była tak ułożona, że siódma część dystansu prowadziła przez obszary zielone lub ich sąsiedztwo. Z kolei, aż 70 procent trasy wytyczono na szerokich, dwupasmowych ulicach, co umożliwiło biegaczom utrzymanie wysokiego tempa.

Pierwsze miejsce wśród mężczyzn przypadło Albertowi Kipkorir Tonui z Kenii, który ukończył bieg z czasem 01:03:14, bijąc tym samym rekord półmaratonu. Drugie miejsce zdobył Hillary Kiptum Maiyo Kimmaiyo, również z Kenii, z czasem 01:03:17, który także przebił poprzedni rekord, ustalony w 2019 roku przez innego Kenijczyka – DoKyeva Cosmas Mutuku (01:03:41). Podium uzupełnił najlepszy z Polaków, Patryk Kozłowski z Kobylan, z czasem 01:05:51. Czwarte miejsce przypadło Andrzejowi Leończukowi z Białegostoku, który ukończył bieg w czasie 01:11:01.

W rywalizacji kobiet najszybciej trasę pokonała Valentine Jebet z Kenii, która również ustanowiła nowy rekord półmaratonu z czasem 1:11:54. Drugie miejsce zajęła Ukrainka Maryna Nemczenko z rezultatem 1:13:31, a trzecie – Philice Cheboriot Kipkerio z czasem 1:15;40.