Zmiany w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych: plany budowy drogi ekspresowej S8 Białystok – Suwałki

Wrześniowe posiedzenie Rady Ministrów przyniosło istotne zmiany w dotychczasowym Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych, który obejmuje plany do 2030 roku. Jedną z głównych decyzji było wpisanie do programu projektu budowy drogi ekspresowej S8, która ma połączyć miasta Białystok i Suwałki. Dyskusja na temat tej decyzji pojawiła się w mediach społecznościowych, gdzie wyrażane były obawy związane z możliwością wpływu tej decyzji na plany budowy innej drogi ekspresowej – łączącej miasta Ełk i Białystok.

Jednym z użytkowników mediów społecznościowych wyrażających swoje zaniepokojenie był radny ełcki, Ireneusz Dzienisiewicz. W swoim wpisie zasugerował, że nowa droga ekspresowa do Białegostoku mogłaby ominąć miasto Ełk. Wyraził również nadzieję, że po zakończeniu kampanii wyborczej, sytuacja wróci do normy.

Obecnie jednak wiadomo, że prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest niewielkie. Warto objaśnić, że droga ekspresowa S16, mająca połączyć Ełk i Knyszyn, została oficjalnie uwzględniona w sieci dróg ekspresowych w Polsce na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 19 maja 2016 roku. Aktualnie nad jej realizacją prowadzone są prace planistyczne mające na celu wybranie najbardziej korzystnego wariantu. Wcześniej tego typu prace dla odcinka łączącego Knyszyn i Krynice zostały już zakończone. Sekcja Krynice – Białystok jest natomiast już w trakcie realizacji.