Zachęta do tworzenia własnych łąk kwietnych od władz Białegostoku

Władze miasta Białystok motywują swoich mieszkańców do samodzielnego tworzenia łąk kwietnych poprzez zebranie nasion z lokalnych łąk i posianie ich w prywatnych ogrodach. Lokalne gatunki, jakie można wykorzystać, obejmują nasiona cynii, kosmosów i maków.

Na terenie Białegostoku zaobserwować można łąki kwietne od kilku lat, które są aktywne od wiosny aż do jesieni. W ciągu bieżącego roku obszar tych łąk wyniósł ponad 10 ha. Od początku wiosny mieszkańcy mogli podziwiać rozmaite typy łąk, takie jak wielokwiatowe, miododajne czy zasiane słonecznikami. W tym roku dodano również nowości – łąki przyjazne dla ptaków oraz pola pokryte pomarańczowymi kwiatami kosmosu.

Nadchodząca jesień na łąkach kwietnych Białegostoku została zapowiedziana na profilu społecznościowym „Zielony Białystok”, prowadzonym przez departament gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Stwierdzono tam, że końcówka tego tygodnia przyniesie pierwsze poranne przymrozki, które prawdopodobnie sprawią, że ostatnie kwiaty znikną z łąk.

W związku z tym, miasto Białystok zachęca swoich mieszkańców do zbierania nasion. „Zielony Białystok” zapewnia, że łąki są dostępne dla tych, którzy chcieliby zebrać nasiona i stworzyć własną łąkę w swoim ogrodzie.