Wkrótce na ulicach Łomży zobaczymy cztery nowe elektryczne autobusy

Łomża, miasto w północnym regionie Polski, szykuje się na wprowadzenie nowych elektrycznych autobusów do swojego taboru komunikacji miejskiej. Jest to część większej inicjatywy, programu zrównoważonej elektromobilności, która ma na celu poprawę jakości życia i zdrowia mieszkańców miasta.

Nowo nabytymi pojazdami są ciche, nieemitujące spalin autobusy elektryczne, które są w stanie przebyć do 400 km na jednym ładowaniu baterii. Te ekologiczne środki transportu mają przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w mieście.

Od roku po ulicach Łomży porusza się już osiem autobusów elektrycznych, a w najbliższym czasie dołączy do nich kolejne cztery. Jak informuje prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży, Janusz Nowakowski, planowane jest dalsze poszerzanie taboru o pojazdy elektryczne i za dwa lata ich liczba powinna wynosić 20.

Projekt „Zrównoważona mobilność” nie ogranicza się jednak tylko do autobusów. Jak wyjaśnia Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży, planowane są również inne inicjatywy związane z ekologią, takie jak montaż instalacji fotowoltaicznej na bazie MPK oraz budowa magazynów i stacji ładowania autobusów.

Prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski, ogłosił dodatkowo, że od 1 lipca wszyscy posiadacze Karty Mieszkańca będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie.

Inwestycja w nowe autobusy była znacznym wydatkiem – kosztowała ponad 12 mln zł. To jednak krok niezbędny do realizacji strategii ekologicznej miasta i poprawy jakości życia jego mieszkańców.