Wielki Jarmark Kaziukowy: Tradycje i smaki z Polski, Litwy i Białorusi na ulicach Białegostoku

Na ulicach Białegostoku już od soboty rano można podziwiać ekspozycje tradycyjnych ozdób Wielkanocnych takich jak wileńskie palmy czy pisanki zdobione woskiem. Znajdują się tam również stoiska z ceramiką i specjałami kulinarnymi z Polski, Litwy czy Tatarów. Te wszystkie atrakcje są elementem Wielkiego Jarmarku Kaziukowego, który potrwa do niedzieli.

Jarmark jest częścią 25. Dni Kresowych w Białymstoku, które są organizowane przez oddział Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna zlokalizowany w tym mieście. Jego nazwa oraz charakter nawiązują do tradycji wileńskiego jarmarku, który odbywał się w dniach imienin patrona diecezji wileńskiej, św. Kazimierza Jagiellończyka, a dokładnie 4 marca każdego roku.

Tradycyjnie miejsce, gdzie eksponowane są wyroby około 140 producentów z Polski, Litwy i Białorusi to przestrzeń przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Już od samego rana jarmark przyciągał tłumy mieszkańców miasta, którzy z zapartym tchem przeglądali stoiska z świątecznymi ozdobami. Nie tylko kupowali stroiki, palmy czy pisanki, ale również chętnie próbowali lokalnych specjałów kulinarnych i wdawali się w rozmowy z twórcami rękodzieła prezentowanego na jarmarku.