W Białymstoku wystartował dwudniowy Wielki Jarmark Kaziukowy

Dawne palmy wileńskie, pisanki ozdobione techniką woskową, jak również różnorodne dekoracje wielkanocne, wyroby ceramiczne oraz smakołyki z kuchni polskiej, litewskiej i tatarskiej – to wszystko można nabyć na Wielkim Jarmarku Kaziukowym. Targowisko to rozpoczęło swoją działalność w sobotę (16.03.) o poranku w mieście Białystok i potrwa aż do końca następnego dnia.

Szereg atrakcji oferowany przez Wielki Jarmark Kaziukowy jest częścią 25. Dni Kresowych, organizowanych w Białymstoku przez lokalny oddział Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.

Jarmark ten jest odwołaniem do historycznej tradycji wileńskiego targowiska prowadzonego w związku z obchodami imienin patrona diecezji wileńskiej, św. Kazimierza Jagiellończyka, które przypadały na 4 marca każdego roku.

Event zwykle ma miejsce przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku. Na nim około 140 producentów z Polski, Litwy i Białorusi ma okazję zaprezentować swoje produkty.

Podczas jarmarku, najwięcej odwiedzających przyciągały stoiska z dekoracjami świątecznymi. Wielu z nich przybyło, aby zakupić kompozycje świąteczne, palmy czy pisanki. Nie brakowało też jednak osób chętnych na degustację regionalnych specjałów, takich jak wędliny, litewskie ciasta, sery z Wiżajn czy miody prosto z rodzinnych pasiek. Można również nabyć tradycyjne bułgarskie naczynia gliniane oraz ceramikę współczesną.