Unikalna operacja ortopedyczna przeprowadzona u 65-letniej pacjentki w Białymstoku

Pionierska i rzadka operacja, zakładająca jednoczesną wymianę stawu biodrowego, kolanowego oraz wprowadzenie implantu kości udowej, odbyła się w Klinice Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Operacji tej poddała się 65-letnia pacjentka, co podkreśla niezwykłość przeprowadzonego zabiegu.

Informację na temat tego unikalnego zabiegu lekarze przekazali publicznie podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w poniedziałek. Jest to procedura, którą wykonuje tylko nieliczne ośrodki medyczne na terenie Polski, co potwierdził dr Paweł Olszewski z Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Dr Olszewski, który był głównym chirurgiem wykonującym ten skomplikowany zabieg, zwrócił uwagę na jego rzadkość. W swoim oświadczeniu dla mediów doktor Olszewski mówił: „Wykonaliśmy operację, którą przeprowadza niewiele ośrodków w naszym kraju”.

Jednoczesna endoprotezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego, połączona z wprowadzeniem tytanowego implantu kości udowej, była procedurą, która wymagała kilkugodzinnej operacji. Została ona przeprowadzona przez czterech chirurgów, w tym jednego specjalistę z Poznania.