Środowiskowy Dom Samopomocy w Białymstoku otwarty dla osób z niepełnosprawnościami

Z dnia na dzień, instytucje oferują coraz więcej wsparcia dla osób potrzebujących. To one teraz starają się przyciągnąć podopiecznych, zamiast oczekiwać na nich w kolejce. Między innymi, Środowiskowy Dom Samopomocy zlokalizowany w Białymstoku otwiera swoje drzwi dla osób z niepełnosprawnościami, oferując codzienną opiekę bez żadnych dodatkowych opłat.

Ta placówka, usytuowana przy ulicy 11 Listopada w Białymstoku, pełni funkcję drugiego domu dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, autyzmem czy niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Podopieczni mają możliwość korzystania z pomieszczeń od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin każdego dnia. Uczestniczą w różnorodnych zajęciach terapeutycznych – od muzycznych, poprzez teatralne, aż po ruchowe. Spędzają czas wspólnie na posiłkach, grach i odpoczynku. Ze względu na konieczność stałej opieki, pobyt podopiecznych w Domu stanowi dla ich rodziców jedyny czas na regenerację lub załatwienie innych spraw.

Teresa Andzilewko, matka jednego z podopiecznych, wyraziła swą wdzięczność dla placówki, mówiąc: „Mój syn nabył tu umiejętności, których ja jako matka nie byłam w stanie mu przekazać”.

Anna Sokołowska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Białymstoku podkreśliła znaczenie instytucji dla jej podopiecznych. Zaznaczyła, że miejsce to niezwykle sprzyja rozwojowi osób z niepełnosprawnościami. Dzięki oferowanej opiece, podopieczni nabierają pewności siebie i są w stanie wejść w interakcje ze zdrowymi osobami.