Skarby Podlasia – rezerwat Krzemianka

Podlasie to kraina wymarzona dla każdego, kto chce aktywnie spędzać czas na łonie natury. Gdzie warto się wybrać? Możliwości jest sporo. Dla tych, którzy znaleźli tanie noclegi w rejonie Białegostoku, ciekawą opcją będą wycieczki po Puszczy Knyszyńskiej. Na jej terenie nie brak malowniczych zakątków i miejsc o wielkiej wartości przyrodniczej. Wśród tych zakątków, na które warto zwrócić szczególna uwagę, znajduje się Krzemianka – fascynujący rezerwat przyrody, któremu warto poświęcić więcej czasu. Dlaczego warto wybrać się na spacer po jego terenie?

O rezerwacie przyrody „Krzemianka”

Rezerwat przyrody „Krzemianka” powstał w 1987 roku, a jego głównym zadaniem jest ochrona tych fragmentów Puszczy Knyszyńskiej, które mają bardzo dużą wartość przyrodniczą. Jak czytamy na łamach branżowego portalu www.rezerwaty.pl, na terenie tego rezerwatu można ujrzeć ciekawe torfowiska oraz liczne źródliska. W odkrywaniu ich piękna pomaga turystom ścieżka dydaktyczna,  której pokonanie będzie nie lada gratką dla każdego przyrodnika. Jest ona również najlepsza opcją dla tych, którzy chcą wygodnie i bezpiecznie przemieszczać się po rezerwacie, a spacer po kładce może się okazać przyjemnym doświadczeniem.

Na ścieżce tej nie brak również ciekawych atrakcji, takich jak drzewa bartne, wieża widokowa czy skansen pszczelarski. Najważniejszym punktem jest tu jednak kopania krzemienia, będąca ciekawą pamiątką z epoki brązu. To ważne stanowisko archeologiczne zostało odkryte na początku lat 90. XX wieku przez jednego z leśników. Dzięki badaniom przeprowadzonym w tym miejscu wiemy, że okolice wsi Rybniki 3 tysiące lat temu były bardzo ważnym ośrodkiem wydobycia krzemienia. Wiadomo, że w tym rejonie działały liczne kopalnie, po których do dziś zachowały się liczne zagłębienia i hałdy. Tereny po odkrywkowej kopalni na terenie rezerwatu Krzemianka wyróżniają się w tym gronie, a spacer w rejonie tego stanowiska archeologicznego to wspaniała przygoda.