Sądowa rekonstrukcja tragicznego wypadku pod Moniekami: motocyklista bez uprawnień i nietrzeźwy potrącił 91-letniego pieszego

Eksperci z dziedziny medycyny sądowej oraz analizy ruchu drogowego zostali poproszeni o dopełnienie swoich opinii na temat tragicznego incydentu, w którym 91-letni pieszy został śmiertelnie potrącony przez motocyklistę. Wypadek miał miejsce w okolicach miejscowości Monieki w województwie podlaskim. Kluczowym czynnikiem komplikującym sprawę jest fakt, iż oskarżony kierował pojazdem bez wymaganych do tego praw, będąc jednocześnie pod wpływem alkoholu.

Podczas ostatniej rozprawy, która odbyła się w środę w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, zarówno prokurator jak i pełnomocniczka rodziny zmarłego wnioskowali o dodatkowe analizy powypadkowe. Ich celem jest ocena alternatywnych scenariuszy wypadku, szczególnie skupiając się na tym, jak mogłoby wyglądać zachowanie motocyklisty, gdyby nie był on nietrzeźwy. Eksperci z zakresu analizy wypadków drogowych zostali poproszeni o ponowne przestudiowanie nowych zdjęć miejsca zdarzenia, które mogą dostarczyć nowych dowodów i pozwolić na inną interpretację przebiegu zdarzeń.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce w czerwcu poprzedniego roku w miejscowości Hornostaje Osada, również na terenie województwa podlaskiego. Prokuratura obarcza 40-letniego motocyklistę winą za umyślne łamanie przepisów ruchu drogowego, prowadzenie pojazdu bez stosownego uprawnienia oraz jazdę pod wpływem alkoholu (0,74 promila we krwi). Zarzuty obejmują także nieprawidłową ocenę sytuacji na drodze, niedostosowanie prędkości do panujących warunków oraz potrącenie pieszego przechodzącego przez jezdnię.