Rozpoczęcie budowy obwodnicy Suchowoli

W poniedziałek po południu rozpoczęto prace budowlane nad obwodnicą Suchowoli (woj. Podlaskie), która stanowi segment drogi krajowej Białystok-Augustów. Zadanie, obejmujące projektowanie i budowę, zostało powierzone wykonawcy, a wartość kontraktu wynosi 250 milionów złotych.

Szereg pięciu obwodnic w województwie podlaskim jest częścią programu rządowego, który zakłada wybudowanie stu obwodnic na terenie całego kraju. Obwodnice Suchowoli, Sztabina i Białobrzegów będą elementem trasy Białystok-Augustów. Niedawno rozpoczęły się również prace przy budowie obwodnicy Sztabina.

Decyzją rządu, o której poinformowano niedawno, droga Białystok-Augustów zostanie zmodernizowana i przekształcona w drogę ekspresową.

Przyszła obwodnica Suchowoli będzie miała 15 kilometrów długości, a jej początek znajdować się będzie w miejscowości Kumiała. Trasa ma dobiegać końca między Głęboczyzną a Grymiaczkami.

Inwestycja ta umożliwi przeprowadzenie ciężkiego ruchu, na przykład w kierunku Suwałk i dalej ku granicy z Litwą. Ułatwi to nie tylko dla mieszkańców Samej Suchowoli, ale również dla osób z takich miejscowości jak: Zagórze, Wysokie, Skindzierze, Chodorówka Nowa, Poświętne czy Krzywa.

Wymogi kontraktu przewidują realizację inwestycji w ciągu dwóch lat, choć istnieje szansa na terminowe zakończenie prac.

Burmistrz Suchowoli, Michał Matyskiel, określił obwodnicę jako „upragnioną” inwestycję przez mieszkańców, na którą czekali od dawna. Podał on także informację, że codziennie drogą z Białegostoku przez Augustów w kierunku Suwałk korzysta około 20 tysięcy pojazdów, w tym kilka tysięcy ciężarówek.