Rezydencje artystyczne dla twórców różnych dziedzin sztuki w Akademii Teatralnej w Białymstoku

Akademia Teatralna z siedzibą w Białymstoku rozpoczyna proces rekrutacji na swoje rezydencje twórcze, skierowany tym razem do artystów pracujących w innych dziedzinach niż sztuka lalkarska. Rezultaty ich artystycznego poszukiwania na przecięciu różnych form wyrazu artystycznego zostaną zaprezentowane na scenie festiwalu w czerwcu.

Inicjatywa Białostockiej Akademii Teatralnej polega na zaproszeniu do współpracy artystów, którzy nie są związani bezpośrednio z teatrem lalek. Głównym celem jest stworzenie możliwości dla twórców, aby połączyli swoją wiedzę i doświadczenie ze specyficznym światem sztuki lalkarskiej. Jak podkreśliła Marta Rau, Prorektor ds. Filii Akademii Teatralnej w Białymstoku, planuje udostępnić swoje przestrzenie dla tych artystów. Dostępna będzie także możliwość korzystania z pracowni czy też konsultacji z wykładowcami.

Jest wiele do odkrycia i nauczenia się. Artyści będą mieli okazję zgłębić podstawy sztuki animacji, która jest kluczowa w pracy z formami nieożywionymi. Różne typy lalek czekają na zapoznanie się z nimi – od małych lalek stolikowych, które mogą przypominać zabawkę dziecięcą, po znacznie większe, wymagające prawie pełnej synchronizacji z lalkarzem. Jak zauważył Kuba Jagielski, student pierwszego roku Akademii Teatralnej w Białymstoku, szkoła mocno akcentuje znaczenie ruchu. Zajęcia z plastyki ruchu i korzystania z ciała w ruchu są integralną częścią programu studiów.