Radny Białegostoku wzywa prezydenta miasta do dymisji ze względu na niskie miejsca w krajowych rankingach

Henryk Dębowski, radny Białegostoku, sugeruje, że Prezydent Tadeusz Truskolaski powinien zrezygnować ze stanowiska, obwiniając go za słabe wyniki miasta w ogólnopolskich rankingach.

Niedawno Business Insider opublikował ranking najlepszych miast do życia w Polsce, bazujący na obszernych danych pochodzących z różnych instytucji, takich jak Główny Urząd Statystyczny, Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia czy Narodowy Fundusz Ochrony środowiska. Niestety, Białystok nie uzyskał w tym zestawieniu dobrych wyników. W całkowitym rankingu znalazł się na samym końcu listy jako najgorsze miasto do życia w kraju. W dwóch kategoriach: stopa bezrobocia i średnie wynagrodzenie, plasuje się na ostatnim miejscu, natomiast jeśli chodzi o dostęp do mieszkań oraz dostęp do lekarza na NFZ, jest tuż przed ostatnim miejscem. W kwestii przestępczości i jakości powietrza sytuacja wygląda nieco lepiej – Białystok zajmuje odpowiednio 5. i 7. miejsce.

Z wynikami rankingu nie zgadzają się działacze Prawa i Sprawiedliwości z Białegostoku, które krytykują politykę prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Henryk Dębowski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta, zwrócił się z interpelacją do prezydenta: – Chciałbym się dowiedzieć dlaczego tak się stało? – mówi. W swojej interpelacji postawił 9 pytań dotyczących powodów, dla których warunki życia w stolicy Podlasia są gorsze niż w innych miastach.

Dębowski uważa, że Prezydent Truskolaski nie troszczy się wystarczająco o miasto i zamiast tego coraz częściej angażuje się w ogólnokrajową politykę i działalność partii Platforma Obywatelska. Radny krytykuje również prezydenta i jego zastępców za częste wyjazdy służbowe i porusza kwestię niedawnej kontrowersji dotyczącej lokalnego lotniska.