Przedstawiono projekt remontu zabytkowego Ratusza w Białymstoku, będącego siedzibą Muzeum Podlaskiego

Plan rewitalizacji zabytkowego Ratusza w Białymstoku, który pełni funkcję głównej siedziby Muzeum Podlaskiego, przewiduje ekspansję przestrzeni wystawowej i edukacyjnej. Zgodnie z tym projektem, podpiwniczenia i dziedziniec mają zostać wykorzystane do tego celu, a układ pomieszczeń ulegnie zmianie. Niemniej jednak, instytucja gwarantuje, że ogólny kształt budynku pozostanie bez zmian.

Ratusz znajduje się w sercu Białegostoku i jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Jego fundatorem był Jan Klemens Branicki, a budowa trwała od 1745 do 1761 roku – informuje na swojej stronie internetowej Muzeum Podlaskie.

W trakcie II wojny światowej, dokładniej w 1940 roku, kiedy to Białystok był pod okupacją Rosjan, budynek Ratusza został rozebrany. Planowano na jego miejscu umieścić pomnik Stalina. Po zakończeniu wojny, w latach 50-tych XX wieku, dzięki staraniom ówczesnego konserwatora zabytków, Ratusz został odbudowany. Przeznaczono go wówczas na siedzibę Muzeum Okręgowego, które obecnie jest znane jako Muzeum Podlaskie. Obecnie ten cenny zabytek figuruje w rejestrze zabytków.