Proces w sprawie tragicznego wypadku w przepompowni ścieków – rozprawa w Sądzie Rejonowym Białystok

Rozpoczął się proces związany z tragicznym wypadkiem, który miał miejsce we wsi Gąsówka Stara w sierpniu 2022 roku. Sprawą zajmuje się Sąd Rejonowy w Białymstoku, gdzie pierwsza rozprawa odbyła się 10 kwietnia. W centrum zdarzenia była przepompownia ścieków, gdzie podczas prowadzenia prac, trzej pracownicy wpadli do szamba, co zakończyło się ich śmiercią.

Na ławie oskarżonych zasiadają prezes firmy odpowiedzialnej za przepompownię, członek zarządu tej firmy w momencie wydarzenia oraz główny mechanik. Zarzuca się im niedopełnienie obowiązków w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, przez co narażeni zostali pracownicy na bezpośrednie ryzyko utraty życia. Dodatkowo stawia się im zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

Tragiczne wydarzenie dotknęło trzech mężczyzn, którzy podczas pracy przy przepompowni wpadli do szamba. Dwóch z nich straciło życie na miejscu, podczas gdy trzeci pracownik, mimo reanimacji i szybkiego przewiezienia do szpitala, nie przeżył. Zgodnie z informacjami strażaków, udzielanymi tuż po wypadku, szambo, do którego wpadli mężczyźni, miało głębokość 7 metrów.