Proces 35-letniego Uzbeka oskarżonego o śmiertelną kolizję drogową z udziałem nielegalnych imigrantów w Białymstoku

W czwartek w Sądzie Okręgowym w Białymstoku rozpoczęło się postępowanie sądowe przeciwko 35-letniemu obywatelowi Uzbekistanu. Mężczyzna jest oskarżony o spowodowanie katastrofy samochodowej, która miała miejsce w maju 2023 roku, a jej ofiarami byli nielegalni migranci. W wyniku tego tragicznego zdarzenia dwie osoby straciły życie, natomiast ośmioro odniosło obrażenia.

Wypadku doszło piątego dnia maja 2023 roku, niedaleko Soc, małej miejscowości w województwie podlaskim, na drodze wojewódzkiej numer 685 łączącej Hajnówkę i Zabłudów. Pojazd, toyota rav4, niespodziewanie zjechał z trasy i przewrócił się. Jedna osoba zginęła na miejscu, kierowca i dziewięć innych osób zostało przetransportowane do szpitala. Niestety, następnego dnia po zdarzeniu druga osoba zmarła.

Straż Graniczna podała po wypadku informacje, że pojazd pełen pasażerów został wcześniej zauważony na drodze przez jednego z funkcjonariuszy, który nie był wtedy na służbie. Podejrzewając, że za kierownicą siedzi tak zwany „kurier” przemycający nielegalnych migrantów, zaczął on śledzić samochód i powiadomił swoje służby. Do niego dołączyli inni strażnicy graniczni w nieoznakowanym pojeździe.

Uzbecki kierowca jechał niebezpiecznie przez wiele kilometrów, ignorując wszelkie przepisy ruchu drogowego. Kiedy strażnicy próbowali go zatrzymać, mężczyzna cofnął swoją toyotę, uderzając w pojazd straży granicznej i podjął próbę ucieczki w kierunku Białegostoku.

Pościg za nim został natychmiast podjęty. Niestety, w pobliżu miejscowości Soc samochód wypadł z drogi i przekoziołkował.