Prezydent Andrzej Duda zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku, by omówić sytuację na granicy z Białorusią

Dziś odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na wyjeździe, które ma miejsce w Białymstoku. Prezydent Andrzej Duda jest inicjatorem tego spotkania, którego celem jest przeprowadzenie dyskusji dotyczącej aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Również ostatnie incydenty, które miały miejsce z udziałem żołnierzy polskich, mają zostać poruszone podczas tego ważnego spotkania. Dodatkowo, prezydent chciałby przedyskutować kwestię konieczności wprowadzenia zmian w prawie dotyczącym działań organów państwowych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa kraju od strony zewnętrznej.

Podczas spotkania planowane jest omówienie między innymi zagadnień dotyczących użycia broni przez żołnierzy służących na granicy. W ostatnich miesiącach, tj. w marcu i kwietniu, doszło do kilku incydentów, w wyniku których żandarmeria wojskowa zatrzymała kilku żołnierzy za domniemane bezpodstawne użycie broni przeciwko migrantom. Prezydent Duda zaznacza, że ta sprawa wymaga wyjaśnienia i podkreśla konieczność zmiany przepisów prawnych dotyczących użycia broni przez żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących służbę na granicach.

Prezydent RP, Andrzej Duda, wyraźnie wskazał na konieczność przeprowadzenia poważnej rozmowy na ten temat w gronie polityków. „Jeśli żołnierze zostali potraktowani w sposób nieuzasadniony, to powinni otrzymać przeprosiny. Musimy o tym porozmawiać” – powiedział.