Pomoc finansowa dla samorządów w ramach rządowego programu inwestycji

Program „Polski Ład”, będący rządowym projektem inwestycyjnym już po raz ósmy, dedykuje dla lokalnych organów władzy niemal 26 miliardów złotych. Od kiedy program zaczął być realizowany, to już przekroczyło 71 miliardów złotych, które rząd przeznaczył na różne projekty służące rozwojowi samorządów. Te środki finansowe pochodzące z programu „Polski Ład” są przeznaczane na różne cele, takie jak odnowa infrastruktury drogowej, budowa nowych przedszkoli, tworzenie boisk czy instalowanie oświetlenia miejskiego.

Samorządy w województwie podlaskim mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości ponad 1,6 miliarda złotych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Te fundusze mają zostać przekazane na blisko 300 inwestycji. Taka kwota to precedensowe wsparcie, na które lokalne organy władzy nie mogły liczyć do tej pory.

Wszystkie projekty, które uzyskały dofinansowanie z tego programu, są wynikiem dialogu zarówno z mieszkańcami, jak i samorządowcami – podkreślił Mariusz Gromko, senator i kandydat na senatora z ramienia Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie dzięki tym rozmowom ustalane były priorytety inwestycyjne, które mają największe szanse na przynoszenie korzyści społeczności lokalnej.