Podlaski samorząd przesyła pomoc medyczną dla Ukrainy w obliczu konfliktu zbrojnego

Władze województwa podlaskiego zrealizowały kolejną akcję pomocową, skierowaną do Ukrainy, kraju dotkniętego konfliktem zbrojnym. W piątek, 10 listopada, z terenów Podlasia wyruszył transport ze środkami medycznymi pierwszej potrzeby, takimi jak zestawy ratownictwa medycznego, rękawice chirurgiczne czy koce ratownicze. Te wsparcie zmierza bezpośrednio do Obwodu Równieńskiego.

Do Ukrainy wysłane zostaną dwa komplety sprzętu używanego w ratownictwie medycznym. Znajdują się w nich między innymi pulsoksymetr, butla z tlenem, opatrunki osobiste oraz odporne na działanie wody, gazowe kompresy oraz elastyczne bandażowanie. W skład pomocy wchodzą też: deska ortopedyczna, szyny Kramera oraz zestawy przeznaczone do drenażu i porodów.

Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego w Białymstoku, podkreśla, że owa akcja stanowi jedynie kolejny etap we wsparciu samorządu województwa dla Ukrainy w obliczu trwającej tam wojny. Dodaje również, że partnerzy z tego kraju kontynuują zgłaszanie swoich potrzeb, a podlaski samorząd jest przekonany o konieczności dalszego udzielania pomocy.