Pieniądze dla województwa podlaskiego

Wsparcie finansowe niejednokrotnie jest ważne, także warto podkreślić, że województwo podlaskie może liczyć na 418 mln euro wsparcia. Istotne jest też to, że chodzi o lata 2021-2027.

O czym mowa?

Być może wiele osób zastanawia się nad tym, z czym wiąże się gwarantowane wsparcie. Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta, ponieważ chodzi o Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027. Można jeszcze dodać, że mowa o wsparciu, które rozpoczęło się w 2007 roku (dwukrotnie zmieniała się nazwa programu).

Istotne jest też to, że program wspomaga sześć województw – lubuskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. W przypadku województwa mazowieckiego musimy pamiętać o wyłączeniu Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów. Z drugiej strony mazowieckie jest nowością. Budżet na wszystkie województwa to 2,5 mld euro – oznacza to, że mamy wzrost nakładów o pół miliarda. Wzrost ten przekłada się na sytuację województwa podlaskiego – 418 mld euro to o 20 miliardów więcej niż ostatnim razem.

Pamiętaj też, że pomoc dotyczy przedsiębiorczości i inwestycji, energii i klimatu, sieci transportowej oraz kapitału społecznego, turystyki i usług uzdrowiskowych.