Otwarcie wiaduktu drogowego w Szymborach: poprawa bezpieczeństwa i komunikacji lokalnej

Położone na terenie gminy Szepietowo, województwo podlaskie, miasteczko Szymbory może się pochwalić nowo wybudowanym wiaduktem drogowym. Co warto podkreślić, nie jest to zwykłe przejście – przechodzi ono nad linią kolejową Rail Baltica, która biegnie od Warszawy do Białegostoku. Wiadukt ten, służący zarówno kierowcom, jak i pieszym czy rowerzystom, jest efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK), której koszt wyniósł 25 milionów złotych.

Sąsiadujący z przystankiem Szymbory wiadukt charakteryzuje się imponującymi wymiarami, bowiem jego długość to aż 95 metrów. Posiada też dwupasmową jezdnię o szerokości 7 metrów oraz chodnik i ścieżkę rowerową. W ten sposób obiekt ten pełni funkcję zastępczą dla wcześniejszego przejazdu kolejowo-drogowego.

Inwestycja nie ograniczyła się jednak tylko do budowy samego wiaduktu. Wybudowano także drogi dojazdowe o łącznej długości 1 kilometra. Przy przystanku kolejowym powstał nowy parking, oferujący 42 miejsca postojowe, w tym 2 dedykowane dla osób niepełnosprawnych. Szepietowo wzbogaciło się również o dwa podwyższone perony i przejście podziemne.

W rezultacie tych działań, gmina Szepietowo planuje przeprowadzić przebudowę 18 kilometrów dróg. Cztery skrzyżowania bezkolizyjne już powstały, a prace nad dwoma kolejnymi są w toku. Wszystkie te zmiany mają na celu poprawę komunikacji drogowej i kolejowej na terenie gminy oraz zwiększenie jej bezpieczeństwa.