Oszuści nie dają za wygraną

Różnorakie oszustwa to temat, o którym można opowiadać niezwykle długo. Do tego możemy mówić, że na oszustwa szczególnie narażone są osoby starsze.

Niedawny przykład

Gdyby kogoś interesowały konkrety, wypada wiedzieć, że popularny jest spoofing. Dla niezorientowanych – chodzi o podszywanie się pod kogoś. Warte zaznaczenia jest też to, że w momencie dzwonienia wyświetla się dobrze znany numer.

Zresztą najlepiej oprzeć się na historii 83-letniego mieszkańca Białegostoku. Starszy Pan otrzymał telefon, zgodnie z którym padł ofiarą oszustwa (z konta miało zniknąć 700 zł). Dodatkowo senior miał powiedzieć o oszczędnościach, jakie znajdują się na rachunkach. Niczego nieświadomy mężczyzna poinformował, że ma blisko 25 tysięcy złotych.

Wtedy pojawiła się prośba o wypłacenie pieniędzy i skorzystanie z wpłatomatu. Jednak w pewnym momencie doszło do awarii i w związku z tym mężczyzna wpłacił niecałe 8 tysięcy. Niemniej wystraszony senior nie poddał się i postanowił pójść do placówki bankowej. Co więcej, cały czas trwała rozmowa z osobą odpowiedzialną za kradzież – złodzieje chcą mieć pewność, że cały plan pójdzie po myśli. Kiedy pracownica banku dowiedziała się o sprawie, poinformowała mężczyznę, że padł on ofiarą oszustwa. Z jednej strony mężczyzna mógł stracić wszystkie oszczędności, a z drugiej niecałe 8 tysięcy udało się wpłacić.

Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że pieniądze uda się szybko odzyskać. Dobrze byłoby też, aby ta historia stanowiła nauczkę. Naturalnie będzie jednak z tym bardzo trudno – złodzieje wiedzą, że osoby starsze są bardzo podatne na manipulacje.