Nowy wiadukt nad szynami pociągu w pobliżu Szepietowa dla lepszego bezpieczeństwa drogowego i kolejowego

Ruch drogowy i kolejowy w pobliżu przystanku Szymbory koło Szepietowa zyskał nowy poziom bezpieczeństwa. Od wtorku, 6 lutego, kierowcy mają możliwość korzystania z nowo wybudowanego wiaduktu nad torami kolejowymi.

Tomasz Łotowski, reprezentujący PKP PLK, podkreśla, że nowy wiadukt zapewnia bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową łączącą Białystok z Warszawą. Jest to doskonała wiadomość nie tylko dla kierowców, ale również dla lokalnej społeczności.

Mieszkańcy okolicy zyskali dodatkowe ułatwienia dzięki temu projektowi. Wiadukt ma jezdnię o szerokości siedmiu metrów, a także ścieżkę rowerową i chodnik dla pieszych. Ciekawym elementem jest jego lokalizacja – w pobliżu nowego przystanku kolejowego Szymbory. Dzięki temu, wszyscy pasażerowie – nawet ci o ograniczonej mobilności – mogą korzystać z wiaduktu dzięki specjalnie zaprojektowanym pochylniom – wyjaśnia Tomasz Łotowski w rozmowie z Radiem Białystok.

Wiadukt ma prawie 100 metrów długości, a dodatkowo kolejarze zbudowali drogi dojazdowe o łącznej długości jednego kilometra. Tomasz Łotowski zwraca uwagę, że ten wiadukt to kolejna taka konstrukcja w gminie Szepietowo. Ogółem, na całej modernizowanej trasie kolejowej z Czyżewa do Białegostoku powstanie 25 bezkolizyjnych skrzyżowań dróg z linią kolejową.

Prace przy przebudowie trasy Rail Baltica mają się zakończyć w bieżącym roku. Wartość inwestycji wynosi ponad 3,4 mld zł, a większość środków pochodzi z funduszy unijnych.