Nowy budynek dla nauk humanistycznych powstaje na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku rozpoczęto budowę nowego obiektu. Prace budowlane dotyczą trzykondygnacyjnej konstrukcji z dużą ilością przeszkleń, która po ukończeniu ma stać się domem dla nauk humanistycznych. Informację o rozpoczęciu prac podali ostatnio przedstawiciele władz uczelni. W założeniach, budynek ma być gotowy i oddany do użytku najpóźniej na koniec roku 2025. Do realizacji całego projektu przeznaczono ponad 84,5 miliona złotych.

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku to największy projekt inwestycyjny realizowany przez tę instytucję. Obecnie na terenie kampusu swoje siedziby mają już poszczególne wydziały, jednak celem długofalowym jest umiejscowienie wszystkich jednostek uczelni w jednym miejscu. Kampus usytuowany jest w bliskości Lasu Zwierzynieckiego i Solnickiego.

Budowa nowego gmachu dla nauk humanistycznych to najświeższa inwestycja na terenie kampusu. Realizowana jest według formuły „zaprojektuj – zbuduj”. Podpisano umowę z firmą R/S Budownictwo SA, która pod koniec 2022 roku zobowiązała się do wybudowania obiektu do końca 2025 roku.

Profesor Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, podczas czwartkowej rozmowy podkreślił, że budowa nowego gmachu to kolejny krok na drodze do centralizacji uczelni. Zamysłem jest bowiem skupienie dotychczas rozproszonych wydziałów uniwersytetu, które funkcjonowały w starych, niefunkcjonalnych budynkach, w jednym miejscu.