Noc Muzeów: Rozszerzony program muzealny, spotkania z rekonstruktorami i koncert w Galerii Sztuki

Dzisiaj, 18 maja, muzea i instytucje kulturalne przygotowały specjalnie rozszerzony program dla zwiedzających. Zorganizowano różnego rodzaju atrakcje, takie jak wystawy, spacery z przewodnikami czy spotkania z rekonstruktorami historycznymi. Co więcej, te placówki będą otwarte dłużej niż zazwyczaj.

W Galerii Sztuki Współczesnej o godzinie 20:00 zaplanowano koncert Emila Zenki – twórcy muzyki elektronicznej. Zenki jest również autorem wystawy o nazwie „Greenhouse”, którą można podziwiać na Legionowej. Z kolei wszystkie oddziały Galerii im. Sleńdzińskich wydłużają swoje godziny otwarcia aż do północy, aby umożliwić gościom odwiedzenie ich ekspozycji.

Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Sybiru ma swoim motywem przewodnim upamiętnienie zdobycia Monte Cassino. Zwiedzający mają okazję spotkać rekonstruktorów z grup honorujących 2 Korpus Polski. Będą oni prezentować osobiste przedmioty oraz uzbrojenie używane przez żołnierzy.

Goście mają możliwość nie tylko porozmawiać z rekonstruktorami, ale również przyjrzeć się ich ekwipunkowi z bliska. Niektóre z prezentowanych przedmiotów można nawet dotknąć lub przymierzyć. Do dyspozycji są także trzy zabytkowe pojazdy z tamtego okresu. Na najmłodszych czekają dodatkowo specjalne aktywności edukacyjne – jak informuje Piotr Popławski, pracownik Muzeum Pamięci Sybiru.

Noc Muzeów to wydarzenie na szeroką skalę – w Białymstoku zaprasza do siebie ponad 20 różnorodnych placówek muzealnych. Podobne atrakcje przygotowały również muzea w innych miastach, takich jak Łomża czy Suwałki.