Możliwość preferencyjnego wynajmu mieszkań dla absolwentów w Białymstoku – nowa decyzja radnych

W poniedziałek, radni miasta Białystok podjęli decyzję, która umożliwi 120 osobom, spełniającym kryteria programu „Mieszkanie dla absolwenta”, wynajem lokali od gminy na preferencyjnych warunkach. Każdy z wnioskodawców, którzy złożyli poprawne wnioski, otrzyma taką możliwość.

Zgoda radnych na zmiany w uchwale dotyczącej zasad wynajmowania mieszkań z zasobu gminnego miała bezpośredni wpływ na realizację programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Program ten ma na celu wspieranie młodych ludzi, w szczególności utalentowanych studentów ostatniego roku studiów oraz świeżych absolwentów, w zdobyciu pierwszego, niezależnego lokum. Intencją programu jest zatrzymanie młodych i wykształconych osób w mieście poprzez oferowanie im atrakcyjniejszych warunków najmu niż te dostępne na rynku komercyjnym.

Andrzej Ostrowski, Dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku, który w poniedziałek przedstawił radnym argumenty za rozszerzeniem liczby lokali dostępnych w ramach programu, poinformował, że pierwotnie planowano przeznaczyć na ten cel do 50% nowych mieszkań budowanych przy ul. Depowej, co dawało łącznie 93 lokale. Podkreślił, że program cieszy się dużym zainteresowaniem – o te mieszkania zgłosiło się 131 osób, z czego aż 120 spełniło wymagane kryteria. Dodał, że zmiana uchwalona w poniedziałek pozwoli na skorzystanie z programu wszystkim osobom, które spełniły jego warunki.