Miejscowości województwa podlaskiego – z wizytą w Bielsku Podlaskim

Bielsk Podlaski jest ciekawym miastem zarówno dla miłośników historii, jak i tych, których fascynuje sztuka sakralna. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

O Bielsku Podlaskim

Bielsk Podlaski to ponad 500 lat historii, w której nie brak ważnych wydarzeń i ciekawych postaci. Jedną z tych najważniejszych jest Izabela Branicka, dzięki której miasto mogło się lepiej rozwijać. Z Bielska Podlaskiego pochodzi też wiele znanych osób, m.in. aktor Cezary Kosiński.

Miasto to wciąż urzeka swoim układem urbanistycznym i ciekawą zabudową, w której ważne miejsce zajmują drewniane domy. Dlatego o tym mieście specjalny artykuł przygotował znany portal o podróżach – sprawdź więcej na https://wyruszam.pl/. Wracając do drewnianych domów, to w jednym z nich w 1981 roku Jerzy Hoffman kręcił „Znachora”. W mieście tym nie brak również cerkwi (jest ich pięć, przy czym część z nich to cenne zabytki drewnianej architektury. Wrażenie robi cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, która jest najstarszą drewnianą świątynią w mieście, oraz wyróżniająca się błękitną barwą cerkiew św. Michała Archanioła. Cerkiew Opieki Matki Bożej z 2010 roku, oraz zbudowana w latach 90. XX wieku cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny to kolejne atrakcje, którym warto poświęcić swój czas. W pobliżu rynku czeka też ciekawy zabytek sakralny, związany z katolikami. To bazylika Narodzenia NMP i św. Mikołaja z XVIII wieku. Kto zajrzy do jej wnętrza, ten zobaczy m.in. ołtarz główny z obrazem Matki Bożej nawiedzającej św. Elżbietę. Jego autorem był Sylwester Mirys – nadworny malarz Branickich. Warto też zwrócić uwagę na obraz „Ukrzyżowanie” z lat 20. XVII wieku. Uwagę miłośników architektury sakralnej przyciąga też zespół kościoła i klasztoru karmelitów ufundowany w 1641 roku przez Adama Kazanowskiego – ówczesnego starostę bielskiego.

Jakie jeszcze zabytki warto zobaczyć w Bielsku Podlaskim?

Zabytki, którymi może się pochwalić Bielsk Podlaski, robią wrażenie. Miłośnicy sztuki sakralnej mogą się tu poczuć doskonale i z pewnością nudzić się nie będą. Warto też zwiedzić muzeum, znajdujące się w ratuszowych murach, oraz pospacerować po miejskich parkach. Wszystko to sprawia, że wizyta w Bielsku Podlaskim robi wrażenie, a wspomnienia związane z wizytą w tym mieście na długo pozostają w pamięci turystów.