Kontrola w jednej z firm kurierskich

W podbiałostockiej firmie kurierskiej przeprowadzono kontrolę. Jak się okazało, w paczkach znajdowało się blisko 103 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar rozłożono do przesyłek kurierskich (odkryto 31 paczek).

Co jeszcze można powiedzieć na temat sytuacji?

Rzecz jasna wszystkie paczki musiały zostać zabezpieczone. Łączna wartość wspomnianego tytoniu to ponad 75 tys. zł. Wiemy również, że paczki z nielegalnym towarem miały trafić do mieszkańców województwa podlaskiego.

Wypada jeszcze podkreślić, że nielegalne przesyłki miały zawierać choćby ozdoby świąteczne, odzież czy zabawki (można więc mówić o standardzie). Warte odnotowania jest też to, że pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystali mobilny skaner RTG. Urządzenie to znajduje się na wyposażeniu działalności. Ponadto jest to przykład tego, że odpowiedni ludzie to nie wszystko – potrzeba również odpowiedniego sprzętu.

Pewnie niektórzy zadają sobie pytanie, czy taka akcja może odstraszyć potencjalnych oszustów? Oczywiście trudno przewidzieć przyszłość, ale niełatwo o optymizm. Najlepszym tego dowodem jest historia – podlaska KAS zabezpieczyła w tym roku ponad tonę nielegalnego tytoniu.