Kandydaci na posłów z Podlasia z ramienia Koalicji Obywatelskiej

Podlaska lista Koalicji Obywatelskiej do nadchodzących wyborów parlamentarnych jest już gotowa. Wśród kandydatów znajdują się nie tylko dotychczasowi posłowie, ale także osoby pełniące funkcje samorządowe, takie jak zastępcy prezydenta Białegostoku czy radni, a także społecznicy i dziennikarz. Oficjalna prezentacja listy zaplanowana jest na niedzielę 20 sierpnia w Białymstoku, jednak już w środę, 16 sierpnia, zostały ujawnione nazwiska kandydatów.

Na liście pojawiają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety – stosując tzw. „zasadę suwaka”, której celem jest naprzemienna reprezentacja obu płci. Pierwsze miejsce na liście zajmuje Krzysztof Truskolaski, przewodniczący podlaskiej Platformy Obywatelskiej i poseł obecnej kadencji. Inni posłowie tej partii również zamierzają kandydować: Robert Tyszkiewicz z miejsca trzeciego i Eugeniusz Czykwin z siódmego.

Drugie miejsce na liście powierzono Alicji Łepkowskiej-Gołaś – zaangażowanej społecznie pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomży, walczącej między innymi o prawa kobiet. Inne kandydatki Koalicji Obywatelskiej to dr Anna Augustyn, radna sejmiku województwa podlaskiego i specjalistka w dziedzinie nauk ekonomicznych, która startuje z czwartego miejsca; Jolanta Den, radna powiatu białostockiego i dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej, startująca z szóstego miejsca; oraz Laura Żurawska z Hajnówki, aktywnie pomagająca uchodźcom z Ukrainy, startująca z ósmego miejsca.

Wśród kandydatów znajdują się również przedstawiciele samorządu terytorialnego, którzy teraz chcą przenieść swoje doświadczenie do Sejmu. Są to m.in. zastępcy prezydenta Białegostoku: Zbigniew Nikitorowicz i Adam Musiuk; Jacek Niedźwiecki, wiceprzewodniczący suwalskiej Rady Miejskiej; burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski; oraz Joanna Lisek, radna powiatu augustowskiego.

Zamykając listę Koalicji Obywatelskiej jest Jerzy Kułakowski, kolega radiowy aspirujący do roli posła. Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Znamy już także niektóre osoby otwierające listy innych ugrupowań w regionie: Szymon Hołownia dla wspólnej listy PSL i Polski 2050 oraz Krzysztof Bosak reprezentujący Konfederację.