GDDKiA przyspiesza proces budowy nowych odcinków drogi S19 na północ od Białegostoku

Główny Zarząd Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) posunął się naprzód w swoim planie konstrukcji nowych fragmentów trasy S19 na północny kierunek od Białegostoku. Wyselekcjonowane zostały najbardziej atrakcyjne propozycje podczas przetargu na projekt realizacji odcinków Czarna Białostocka – Białystok Północ i Białystok Północ – Dobrzyniewo.

Cały odcinek trasy S19, długości 46 kilometrów, podzielony jest na trzy segmenty realizacyjne, dla których już wybrano wykonawców.

W przypadku braku jakichkolwiek zastrzeżeń do wyników przetargów na te trzy części drogi S19 i po zakończeniu kontroli z góry przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, umowy z wykonawcami mogą zostać podpisane w pierwszym kwartale nadchodzącego roku:

  • S19 Sokółka – Czarna Białostocka (24,1 km): wykonawca to firma Stecol, której oferta wynosi 828,8 mln zł.
  • S19 Czarna Białostocka – Białystok Północ (13 km): tu wykonawcą jest Unibep S.A. z propozycją na poziomie 347,79 mln zł.
  • S19 Białystok Północ – Dobrzyniewo (9 km): również firma Unibep S.A., której oferta wynosi 320,88 mln zł.

Konstrukcja całego tego odcinka trasy S19 jest planowana na lata 2025-2028. We wszystkich przetargach na te fragmenty trasy S19, wszyscy potencjalni wykonawcy zadeklarowali maksymalne okresy gwarancji (10 lat) na ekrany akustyczne, instalacje zasilające oraz mosty. W tych okolicznościach, jedynie cena decydowała o wyborze najkorzystniejszej oferty.