Forum Spółdzielczości Mleczarskiej: Polska i Ukraina dążą do współpracy pomimo politycznych napięć

Podczas 20. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które zakończyło się w czwartkowe popołudnie w Białymstoku, przedstawiciele sektora mleczarskiego z Polski i Ukrainy wyrazili chęć nawiązania bliższej współpracy. Głównym założeniem było to, że polityka nie powinna stanowić przeszkody dla dostarczania produktów mleczarskich ludziom na całym świecie, którzy ich potrzebują.

Spotkanie trwało dwa dni i przyciągnęło ponad 200 uczestników zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Podczas dyskusji poruszano różne tematy, w tym między innymi to, w jaki sposób branża mleczarska radzi sobie z kryzysem wywołanym m.in. przez konflikt ukraiński.

„Prosimy o nie łączenie naszej branży z kwestiami politycznymi” – apelowała prezes Polskiej Izby Mleka (PIM) i wiceprzewodnicząca COGECA, Agnieszka Maliszewska, podczas konferencji prasowej. Zwróciła również uwagę na znaczący udział Ukrainy w eksporcie polskich produktów mleczarskich: „Eksportujemy na rynki ukraińskie duże ilości naszych produktów. Ponad 17 procent naszego eksportu jogurtów oraz ponad 9 procent produkcji serów dojrzewających kieruje się na Ukrainę. To naprawdę jest dla nas cenny rynek” – podkreśliła Maliszewska.