Białostocka filia Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, znana warszawska instytucja edukacyjna, świętuje swoje pięćdziesiąte urodziny. W niedzielę, w bibliotece placówki, odsłonięto tablicę upamiętniającą to ważne wydarzenie, na której zaznaczone zostały kluczowe momenty z historii filii. Oficjalna ceremonia uroczystości zaplanowana jest na poniedziałek.
Aktualnie 101 studentów kształci się w białostockiej filii Akademii Teatralnej (ATB), na trzech głównych kierunkach związanych z lalkarstwem: aktorstwo, reżyseria i technologia teatru lalek. Na początku nowego roku akademickiego do ATB dołączyło 22 nowych studentów, w tym trzech w ramach międzynarodowego programu Erasmus. Od momentu powstania placówki, jej murami przewinęło się około 650 absolwentów.
W niedzielę, jubileuszowy półwiecze uczelni uczczono poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej w bibliotece ATB. Na tablicy umieszczono informacje odnośnie początków edukacji lalkarskiej w Białymstoku, która rozpoczęła się w 1974 roku za sprawą działań Krzysztofa Raua, ówczesnego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek. To on stworzył studium aktorskie Teatru Lalek, które z czasem przekształciło się w oddział lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Zelwerowicza.
Na tablicy upamiętniającej 50-lecie placówki umieszczono także informacje o Janie Wilkowskim, który był pierwszym dziekanem wydziału, oraz o przeprowadzce uczelni do zabytkowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 14 w Białymstoku w 1976 roku – tam uczelnia znajduje się do dnia dzisiejszego.
Od września tego roku na jednym z budynków przy ul. Sienkiewicza można podziwiać mural upamiętniający Krzysztofa Raua, dyrektora teatru, który odszedł prawie dwa lata temu. Mural jest częścią obchodów 50-lecia ATB oraz Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich „LALKANIELALKA”, który odbywa się co dwa lata w Białymstoku i którego głównym organizatorem jest ATB. W niedzielę miała miejsce oficjalna prezentacja tego muralu.
Na poniedziałek zaplanowano główne oficjalne uroczystości z okazji 50-lecia uczelni.