Festiwal Wertep ponownie na Podlasiu

festiwal wertep

Festiwal Wertep to znane i cenione wydarzenie teatralne. W tym roku na jego uczestników czekają spektakle, koncerty a także spacer perfomatywny. Jak mówi współorganizatorka festiwalu Agata Rychcik-Skibińska – „Kultura jest bardzo ważna, zwłaszcza w takich momentach jak teraz – przynosi radość, daje nadzieję na lepsze jutro, pozwala na chwilę wytchnienia, refleksji. I to właśnie dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku naszego Festiwalu mogłoby zabraknąć. Wertep odbędzie się tradycyjnie w ostatni weekend lipca i pierwszy sierpnia„.

Trasa po Podlasiu

Festiwal Wertep odbędzie się w dwóch terminach. Pierwszym będzie 24-26 lipca natomiast drugim 30 lipca – 2 sierpnia. Jak co roku będzie on przybierał formę teatru wędrownego. Na początku (piątek 24 lipca) zawita do Starego Dworu. W sobotę festiwal Wertep pojawi się w miejscowości Orle natomiast w niedzielę pojawi się w Narwi. W następnym tygodniu wędrowny teatr ma w planie zawitać do Dublin i Gródka (30.07), Białowieży (31.07), Bielska Podlaskiego (01.08) a także Hajnówki (02.08). Każdego dnia odbywać się będzie kilka spektakli oraz koncertów dedykowanych zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym. Nie zabraknie również kojarzonej z festiwalem Parady Lampionów. Wertep podczas podlaskiej trasy zagra łącznie 15 różnych spektakli.

Festiwal Wertep inny niż dotychczas

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że festiwal odbędzie się w nieco innej formie niż miało to miejsce do tej pory. Ze względu na obecne obostrzenia, w każdym wydarzeniu będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 120 widzów. Tegoroczną edycję festiwalu będzie można również obejrzeć na Facebooku. Motywem przewodnim Wertepu w tym roku będzie liść paproci. Jak mówi Agata Rychcik-Skibińska – „W towarzystwie magicznych paproci zaklinamy rzeczywistość i udajemy się w podróż poprzez wsie i miasta Podlasia.”