Dzień Sołtysa

Dziś mamy do czynienia z Dniem Sołtysa. Być może dla wielu osób nie ma to większego znaczenia, ale zostawmy to – są też osoby, które twierdzą, że mamy właściwy moment na uhonorowanie sołtysów.

Coś więcej niż symbolika

Gdyby ktoś potrzebował konkretów, nie pozostaje nic innego jak odnieść się do wczorajszego spotkania sołtysów. Spotkanie miało miejsce w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim i co ważne, było czymś więcej niż symboliką.

Za przykład mogą posłużyć choćby podziękowania za poświęcanie własnego czasu. Nie możemy zapomnieć o tym, że sołtysi pracują społecznie. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że czwórka osób otrzymała odznaczenie Zasłużony dla rolnictwa. Dla niezorientowanych – jest to najwyższe odznaczenie, jakie może przyznać Minister Rolnictwa. Do tego nie zabrakło docenienia ludzi pełniących długoletnią służbę – chodzi o grawertony, które trafiły do kilkudziesięciu osób.

Na terenie Polski mamy około 40 tysięcy sołtysów. Większość z nich to oczywiście mężczyźni, ale można powiedzieć, że kobiety spotykamy dość często (możemy mówić o jednej trzeciej).