Drukarka atramentowa, czy laserowa – którą z nich wybrać?

Nie da się ukryć, że obecnie drukarka jest podstawowym urządzeniem nie tylko w firmach, ale także w wielu gospodarstwach domowych. Korzystają z niej nie tylko uczniowie czy studenci, ale także osoby, które pracują zdalnie. Urządzeń drukujących na rynku jest pod dostatkiem, a każde z nich oferuje inne parametry, a także jakość wydruków. Zwykle podstawowy dylemat pojawia się pomiędzy wyborem drukarki atramentowej, a drukarki laserowej. Która z nich więc wybrać?

Na jakiej zasadzie działa drukarka laserowa, a na jakiej drukarka atramentowa?

Oba urządzenia znacznie różnią się od siebie zasadą działania. Drukarka laserowa działa przede wszystkim w oparciu o toner i bęben. To właśnie przy pomocy tych urządzeń tusze rozprowadzane są na papierze. Należy mieć na uwadze, że bęben jest elementem, który trzeba wymieniać, gdyż w przypadku intensywnej eksploatacji, potrafi się on szybko zużyć. Pamiętajmy też, że element ten nie należy do najtańszych. Wymianie będzie podlegał również toner. W przypadku drukarki atramentowej, zasada działania jest diametralnie inna. W tym przypadku mamy do czynienia przede wszystkim z głowicą, w której znajdują się pojemniki wypełnione tuszem. Drukarka atramentowa wymaga regularnego czyszczenia głowicy, a także uzupełniania atramentu- zarówno czarnego jak i kolorowego.

Drukarka atramentowa- jej wady i zalety

Drukarka atramentowa to wciąż niezwykle popularne urządzenie, które staje się wyborem wielu z nas. Przede wszystkim, największą zaleta jest to, że jest to o wiele tańsze rozwiązanie niż w przypadku drukarki laserowej. Urządzenie to może nam także zapewnić zadowalającą jakość wydruku. Niska cena w połączeniu z jakością sprawia, że to właśnie drukarki atramentowe są chętniej wybierane. Co więcej, są to dość kompaktowe urządzenia, nie zajmujące dużo przestrzeni, więc nie będzie problemu z ich umiejscowieniem w mieszkaniu. Drukarki te maja jednak swoje wady. Największą z nich jest dość wysoka częstotliwość wymiany pojemników z atramentem, a to równoznaczne jest z podniesieniem kosztów eksploatacji urządzenia. Należy także wspomnieć o tym, że drukarki atramentowe potrzebują więcej czasu na stworzenie wydruku, co przy większej ilości stron może być dość poważnym problemem.

Drukarka laserowa- jej wady i zalety

Przejdźmy teraz do wad i zalet urządzeń laserowych. W pierwszej kolejności, jako niewątpliwą zaletę możemy wymienić niższe koszty eksploatacji. Tonery wystarczają na znacznie dłużej, przez co nie musimy ich tak często wymieniać, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Drukarki laserowe charakteryzuje także znacznie szybszy czas drukowania, co w przypadku regularnej potrzeby drukowania ma ogromne znaczenie. Trwałość i jakoś wydruku również nie pozostawiają wątpliwości. Drukarka laserowa posiada również kilka wad. Urządzenia te są znacznie droższe, a wybranie modelu z niższej półki cenowej, automatycznie oznacza gorszą jakość wydruku, niż nawet w urządzeniach atramentowych.

Od czego powinien być uzależniony ostateczny wybór?

Zanim zdecydujemy się na ostateczny zakup i wybór jednego z urządzeń, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby. Zastanówmy się ile stron średnio drukujemy w miesiącu, a następnie skalkulujmy ile będziemy musieli wydać na tusze, w przypadku drukarki atramentowej i tonery w przypadku drukarki laserowej. Weźmy pod uwagę koszty ich wymiany i przeanalizujmy dokładnie wady i zalety obu urządzeń. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam podjąć ostateczna decyzję i wybrać urządzenie, które będzie idealną odpowiedzią na nasze potrzeby.