Decyzja o budowie drogi ekspresowej Białystok-Suwałki związana z obronnością kraju

Jarosław Zieliński, parlamentarzysta partii Prawo i Sprawiedliwość, podczas wydarzenia w Sztabinie w województwie podlaskim w ostatnią środę, ujawnił, że planowana konstrukcja drogi ekspresowej łączącej Białystok i Suwałki nie była motywowana wyłącznie kwestiami komunikacyjnymi. Jak stwierdził, kluczowe dla tej decyzji były racje obronne, odnoszące się do bezpieczeństwa narodowego.

Na początku tygodnia, dokładniej we wtorek, Rada Ministrów zatwierdziła zmiany w wieloletnim rządowym planie budowy dróg krajowych przewidującym działania aż do roku 2030. Istotną częścią nowelizacji jest wprowadzenie do programu konstrukcji drogi ekspresowej S8, łączącej Białystok z Suwałkami na odcinku od Knyszyna do Raczków.

Poseł Zieliński podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę na wagę argumentów wojskowych w podejmowaniu tej decyzji. Przypomniał również, że oprócz aspektów związanych z komunikacją, istotnym elementem było także bezpieczeństwo kraju. „To najkrótsze, ale jednocześnie bardzo ważne połączenie z państwami bałtyckimi – tak jak Polska są członkami zarówno NATO, jak i Unii Europejskiej” – podkreślił.