Debata na temat wyzwań i perspektyw kształcenia zawodowego w województwie podlaskim

Podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr, omówiono różne aspekty dotyczące edukacji zawodowej. Wśród nich znalazły się zagadnienia związane z wyzwaniami, które stoją przed tym sektorem, dylematami związanymi z jego kształtowaniem oraz rolą doradców zawodowych. Dodatkowo, uczestnicy zastanawiali się nad tym, czy analiza potrzeb pracodawców w regionie jest przeprowadzana w sposób adekwatny.

W debacie uczestniczyły osoby mające szerokie doświadczenie w tematyce edukacji i rynku pracy. Byli to m.in. Karolina Perkowska reprezentująca Departament Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Urszula Jabłońska – wicedyrektor ds. wdrażania i współpracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, Iwona Zaborowska – ekspertka Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr oraz koordynatorka projektu Podlaska Sieć Doradztwa Zawodowego, a także Tadeusz Ożarowski, który jest przedsiębiorcą i prezesem Fundacji Dual Education System. Dyskusję moderował dr hab. Bogusław Plawgo, pracownik wydziału zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku i prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr.

Zauważono, że problemem kształcenia zawodowego jest niskie zainteresowanie młodzieży. Bez odpowiedniej liczby kandydatów, nawet najbardziej zaawansowane programy i doskonale wyposażone placówki nie są w stanie odpowiedzieć na potrzeby rynku pracy. Powstało pytanie – jak skutecznie zachęcić młodych ludzi do wyboru szkół zawodowych jako dobrych ścieżek rozwoju osobistego?