Darmowe komputery dla uczniów z Białegostoku w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji

Program „Laptop dla ucznia”, prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji, umożliwia rodzicom uczniów białostockich szkół czwartych klas otrzymywanie bezpłatnych komputerów. Rodzice mają możliwość przejęcia komputera na własność albo wynajęcia go na okres pięciu lat.

W ramach realizacji zamówienia do szkolnictwa w Białymstoku ma trafić 2783 laptopy. Komputery te są stopniowo przekazywane uczniom w różnych placówkach edukacyjnych.

Interesująco, te darmowe komputery nie są wyposażone w blokady czy software monitorujący. Jednakże, w umowach zawartych z rodzicami, znajduje się klauzula dotycząca konieczności prezentacji otrzymanego laptopa w szkole.

Rodzice mają do dyspozycji dwie formy otrzymania sprzętu: przejęcie go na własność lub wypożyczenie na pięć lat. W przypadku wyboru drugiej opcji, komputer pozostaje własnością szkoły i po upływie pięciu lat musi być zwrócony w stanie podobnym jak przy otrzymaniu. Gdy natomiast rodzic zdecyduje się na przejęcie komputera na własność, nie może go sprzedać ani przekazać innym, a także nie jest dozwolone usuwanie z niego nalepek identyfikacyjnych i promocyjnych. W obu przypadkach umowy zawarte pomiędzy szkołą a rodzicami zawierają zapis o konieczności prezentacji sprzętu do kontroli.